Večerní pramen

	Večerní pramen
Název současný: Večerní pramen

Název původní: Altmannsfreude

Další názvy: Hosanu-Quelle

Poloha (WGS84): E = 17,18005°;    N = 50,25158°

Stručné informace:
Večerní pramen vznikl v roce 1846 a v roce 1901 byl rozšířen o odpočívadlo. Je v dobrém stavu, teče, k odpočinku slouží lavička. Nachází se zde II. zastavení Stezky živé vody.

Podrobnosti:
Na místo dojdeme, když se vydáme od rozcestí nazvaného Jitřní pramen po červeně značené cestě. Pramen objevíme asi po dvou stech metrech.
Večerní pramen vznikl v roce 1846 a původně měl půlkruhový tvar. Proč dostal název Altmann´s Freude, pouze spekulujeme. První známá renovace proběhla v roce 1862, kdy pramen získal novou podobu na téměř dalších čtyřicet let. Stavitelé zachovali půlkruhový tvar, ale uprostřed mohylu zvýšili. Zasadili v něm novou desku se zmínkou o renovaci. Voda vytékala z mramorového korýtka. V roce 1901 se pramen opět dočkal renovace a zároveň přejmenování - na počest věhlasného lázeňského lékaře - na Hosanu-Quelle. Dosavadní zídku pramene nahradily skalní bloky. Do jejich průčelí byl zasazen mramorový pomníček, ze kterého vytékala voda. Samotný malý mramorový pomník měl nad miskou na odtok a chrličem vody tvaru lva název pramene, patrně Hosanu-Quelle, a letopočet postavení - 1901. Pramen kryla dekorativní stříška s ozdobnou koulí. Deska se zmínkou o renovaci z roku 1862 byla přemístěna do zídky odpočívadla tvořící společně s pramenem jeden komplex. Při pohledu z výšky vytváří tento komplex tvar srdce. Po druhé světové válce byl nápis s názvem pramene i odpočívadla odtesán.
Když bylo v roce 1946 českými turisty nově instalováno značení cest (na přejmenovávání pramenů se podílel i někdejší ředitel gymnázia Bohuslav Fiala), jedna z nich začínala u bývalého českého pramene (Böhmische Quelle), jenž byl při té příležitosti přejmenován na Jitřní. Na sklonku dne turisté doputovali k někdejšímu Hosanovu pramenu, kde značení končilo. Pramen proto označili za Večerní. Název se vžil a byl respektován i při další renovaci Československými státními lázněmi Jeseník v roce 1960. Deska se zmínkou o rekonstrukci a symbolem lázní byla vytesána do původní desky z roku 1862. V letech 1984 - 1985 Ivan Prociv okolí pramene vyčistil a obnovil i přívod vody.
V současnosti pramen nalezneme v dobrém stavu, ale teče jen někdy. Na skalce s pomníkem pramene je stále patrná původní německá turistická značka.

Zdroj text:
Večerní pramen. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 71 - 72. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.

	Večerní pramen
Večerní pramen
červenec 2012, JANÍKOVÁ Jitka
	Večerní pramen a odpočívadlo
Večerní pramen s odpočívadlem
červen 2015, KUTIŠ Petr