Stručné informace: Štýrský pramen byl postaven v roce 1844, název má nejspíše podle původu stavitelů. Je v dobrém stavu a většinou teče.
Podrobnosti:
Vydáme-li se po Stezce živé vody k Ripperovu kameni podél červené turistické trasy, dorazíme kousek před Ripperovým kamenem ke Štýrskému prameni.
Štýrský pramen byl postaven v roce 1844. Svůj název získal pravděpodobně podle země původu stavitelů - Štýrska. První podobu pramene neznáme. Po druhé světové válce byl pramen přejmenován na Hanácký, neboť původní pojmenování připomínalo slezskoněmeckou minulost kraje. V nedávné minulosti mu však byl opět vrácen starý název.
Na jaře roku 1985 zmiňovaný pramen téměř zničily polomy. Na podzim roku 2001 byla částečně hlavní mohyla. Rovněž se podařilo obnovit to nejdůležitější - přítok vody. Staré lidové přísloví totiž říká, že pramen bez vody je jako láska bez strachu a oheň bez plamene. Protože v roce 2004 uplynulo přesně sto šedesát let od založení Štýrského pramene, provedl Lukáš Abt jeho totální renovaci. Byly přestavěny obě boční zídky ústící u hlavní kvádrové mohyly, z níž vytéká voda. Hlavní mohyla byla doplněna o novou mramorovou desku s nápisem: Štýrský pramen obnoven ke 160. výročí založení 1844 - 2004.
Pramen kvůli své nepřístupnosti nebyl do opravy cesty téměř vůbec navštěvován. V blízkosti pramene je zachováno několik schodů, nejspíše z původní přístupové cesty.
Zdroj text: Štýrský pramen. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 78. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.