Stručné informace: Pramen Sjednocení vznikl v roce 1845 jako důkaz lásky hraběte Augustina Niemanna Louise Nosticové. Dodnes si zachoval původní podobu. Pramen neteče, k odpočinku slouží lavička.
Podrobnosti:
Pramen Sjednocení spatříme u zeleně značené cesty a na Stezce živé vody, asi tři sta metrů za dalším zdrojem pramenité vody - Tůňkou.
Pramen Sjednocení spatřil světlo světa v roce 1845, kdy se na Gräfenberku léčili hrabě Karel Nostic, jeho choť, dcera Louisa a hrabě Augustin Niemann z Porýní. Poslední jmenovaný se do milostivé slečny Nosticové vášnivě zamiloval, úspěšně ji požádal o ruku a k zásnubám nechal postavit jako důkaz lásky půlkulatý věžovitý pramen z přírodního kamene a suti. Stavbičku samozřejmě pojmenoval po vládkyni svého srdce - Louisen-Quelle.
Pramen si svou původní podobu zachoval dodnes, což je skutečně výjimečné. Je vidět, že jej nikdy nezasáhly žádné polomy a že dokonce přežil bez větší úhony i poválečné ničení památek připomínajících slezskoněmeckou minulost kraje. Pouze původní desku obsahující název
pramene a rok založení nahradila po druhé světové válce tabulka poněkud menší a skromnější. V roce 1945 byl totiž Louisen-Quelle přejmenován na pramen Sjednocení. V roce 1962 byla tato informace připevněna prostřednictvím malé mramorové destičky na pramen. Po sametové revoluci nebyl tomuto prameni zatím vrácen původní název. Je to zajímavé už jen proto, že legenda o vybudování Louisina pramene zní romanticky, zatímco pod novodobým názvem si laik nic konkrétního nepředstaví.
Pramen již několik let neteče a zarůstá barvínkem a břečťanem. K odpočinku slouží lavička.
Zdroj text: Pramen Sjednocení. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 91. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.