Stručné informace: Meklenburský pramen byl zprovozněn v roce 1869. Má zdobný mramorový pomník, který v průběhu let stihly spletité osudy. Pramen je v dobrém stavu, ale teče jen občas.
Podrobnosti:
Meklenburský pramen se nachází u červeně značené cesty k Ripperově kameni a přímo na Stezce živé vody, asi půl kilometru za Čeňkovým pramenem.
Meklenburský pramen, jehož pomník navrhl samotný Johann Ripper, zeť Vincenze Priessnitze, byl zprovozněn 1. září 1869. Vše financoval vévoda Fridrich Franz z rodu Mecklenburg - Schwerin, a to na počest horníků v Gräfenberku. Po druhé světové válce ho přejmenovali na Severský a v roce 1962 se plánovala jeho zásadní oprava. K tomu však nedošlo. V devadesátých letech 20. století mu byl vrácen původní název.
Mohyla tohoto pramene je z mramoru a žuly. Bohatě zdobený pomník byl v průběhu poválečného období téměř celý rozebrán a zničen. Na mramorovém schodu ležely tři mramorové kvádry, tvořící samotné tělo pomníku. Nejspodnější a také nejmenší kvádr je poměrně dost členitý, jedná se o jakousi patu mohyly, zepředu vystouplou, protože zde sloupek podpírá odtokovou mísu. Kvádr i sloupek pak postupně přechází v největší část mohyly. Ta obsahuje po bocích nápisy - na levé straně: Ausgeführt (Postaveno) 4. 8. a na pravé straně: Eröffnet (Zprovozněno) 1. 9. Doprostřed kameníci umístili samotnou mísu tvaru mušle na odtok vody, která vytéká z kovové makety lví hlavy, vytvořené Ivou Svobodovou - Pretschovou. Nad ní se pomník zužuje a přechází ve třetí část mohyly. Ta je čtvercového tvaru a obsahuje nápis: Meklenburský pramen, dále letopočet 1869 a ve spodní části symbolickou ozdobu, patrně související se samotným rodem Mecklenburgů. Hlavu pomníku, oddělenou parapetem, tvořily dvě části, které po druhé větové válce zmizely. Spodní část obsahuje opět znak rodu Mecklenburgů a jeho královskou korunu. Z druhé strany byl zjištěn nápis: Entw. v. J. Ripper (Navrženo Johannem Ripperem). Tato část se nahoře zužuje a je doplněna malebnými reliéfy po bocích. Vrchní část pomníku tvoří symbolická ozdoba, umístěná na taktéž již zmíněné třetí části těla pomníku. V červnu roku 2003 se podařilo najít a zachránit horní část tohoto pomníku. Je zajímavé, že byla nalezena asi dva metry pod zemí u tenisových kurtů v jesenických lázních, když zde byly tou dobou prováděny výkopové práce.
O prázdninách roku 2004 byly obě zbylé části nainstalovány a pramen zcela obnoven dobrovolníky Hnutí Brontosaurus Jeseníky pod vedením Ondřeje Trunečka, a to za finanční podpory Lesů ČR, Společnosti Vincenze Priessnitze, Česko - německého fondu budoucnosti a Společnosti přátel zámku ve Schwerinu. 2. října téhož roku byl pramen slavnostně odhalen za účasti starosty Jeseníku, vedení Priessnitzových léčebných lázní, spisovatele Miloše Kočky, Jana Vítězslava Mazury, pana Herberta Reinelta a asi stovky dalších lidí, z nichž mnozí byli oblečeni v historických kostýmech.
Pomník Meklenburského pramene je v dobrém stavu, ale pramen jen málokdy teče.
Zdroj text: Meklenburský pramen. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 75 - 76. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.