Stručné informace: Není známo, kdy tento pramen vznikl, taktéž není znám jeho původní název. Teče, ale je navštěvován velmi řídce.
Podrobnosti:
Od Večerního pramene přijdeme po červené značce až k chatě stojící na pravé straně cesty. Zde odbočíme nalevo do lesa, kde po dvaceti metrech narazíme na tajuplný pramen.
Kdy vznikl, není zcela jasné. Totéž platí o jeho původním názvu. Na mapě C. Brendela je přibližně v místě, kde se tento pramen v současnosti nalézá, dopsána ne zcela čitelná poznámka - patrně Deutsche V. 1863. Jestli se však skutečně týká tohoto vodního zdroje, není prokázáno. Je pravděpodobné, že pramen vznikl někdy v období před druhou světovou válkou, protože na mapách z 19. století se nevyskytuje, ale v zídce pramene
byl objeven opracovaný kámen, kterým tekla voda, a nelze předpokládat, že by to někdo udělal až po válce. Je také zajímavé, že až do června 1984 jej znalci považovali za Diamantový pramen, který byl v té době nalezen. Jednalo se však spíše o chatrnou mohylu s pobořenou zídkou a lavičkou k odpočinku. Téhož roku proto pramen Kamenice renovovali do dnešní podoby zaměstnanci Československých státních lesů pod vedením Ivana Prociva. Do té doby se zde také nacházela mramorová deska zmiňující se o obnově pramene v roce 1960. Tak vznikla asi půldruhého metru vysoká mohyla tvaru obdélníku se sestupnými zídkami po obou stranách hlavní části mohyly. Pramen byl v roce 2006 částečně opraven.
V součastnosti je pramen ve špatném stavu a potřebuje zásadní opravu. I přesto, že se popisovaný vodní zdroj nachází v blízkosti frekventované turistické trasy, není často navštěvován.
Zdroj text: Pramen Kamenice. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 72 - 73. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.