Géniův pramen

	Géniův pramen
Název současný: Géniův pramen

Název původní: Schindler-Quelle

Další názvy: nejsou známy

Poloha (WGS84): E = 17,18904°;    N = 50,23479°

Stručné informace:
V současnoti se nachází po pravé straně hlavní silnice z města Jeseník do lázní pod penzionem Gräfenberg. Dříve zde byl Francouzský pomník. Pramen byl zhotoven v roce 1899, na stávající místo byl usazen v roce 1999. Je v dobrém stavu, ale málokdy teče.

Podrobnosti:
Géniův pramen, který se v současnosti nachází u cesty do jesenických lázní pod penzionem Gräfenberg, byl zhotoven v roce 1899 jako Schindler-Quelle kamenickou firmou Schindler a syn a postaven ve Velkých Kuněticích. K dvoustému výročí narození Vincenze Priessnitze jej nechal zrenovovat majitel pensionu Gräfenberg ve spolupráci s památkovým ústavem.
Rozbitý pomník se do té doby válel mezi kovovým odpadem zemědělské techniky na jednom statku ve Velkých Kuněticích. Oblouk s klasickým veršem byl nalezen v suti starého supíkovického lomu. Po restauraci dostal pomník název Géniův a byl převezen na místo, kde kdysi stál Francouzský pomník.
Schindler-Quelle se podobá Rumunskému prameni. Voda vytéká ze lví hlavy, nahoře na prameni je vytesán jeho název v českém i německém jazyce. Na vrcholu mramorového pomníku je obrázek Vincenze Priessnitze a deska s německým nápisem a s českým překladem: Nade všemi vrcholky je klid. Goetheho citát doplňuje alegorický reliéf Studničního vrchu a pramenů, které se stékají v potůček.
Pomník se těší dobrému stavu, ale voda z něj teče málokdy.

Zdroj text:
Géniův pramen. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 20. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.

	Géniův pramen
Géniův pramen, červen 2015, KUTIŠ Petr