Francouzský pramen

	Francouzský pramen
Název současný: Francouzský pramen

Název původní: Au genie de l´eau froide

Další názvy: Genie-Quelle, Französische Quelle

Poloha (WGS84): E = 17,18798°;    N = 50,23927°

Stručné informace:
Pramen nechal roku 1841 postavit plukovník de Plaremberg. Dříve se nacházel v místě dnešního Géniova pramene. K přesunu na stávající místo došlo po 1. světové válce, protože na původním místě zmizela voda. Je v dobrém stavu, ale málokdy teče.

Podrobnosti:
Francouzský pramen, který nechal v roce 1841 postavit plukovník de Plaremberg, objevíme pod schody u lázeňského domu Ripper.
Pořizovací náklady činily necelých tři sta devadesát zlatých. Pomník pramene zhotovili Florian Linke (jehlan a podstavec), Johann Nepomuk Gröger (opracování mramorových částí) a Augustin Barg (terénní práce). Francouz se kdysi nacházel na místě, kde v současnosti stojí Géniův pramen. K přestěhování do dnešní lokality došlo po první světové válce, protože na původním místě zmizela voda. Na kamenném podstavci, z něhož vytéká z úst symbolické hlavy čirá tekutina, je umístěn žulový jehlan s amforou na vrcholu. Na přední straně vrcholu jehlanu pomyslně svítí vytesaná hvězda, ve spodní části vidíme tabulku s nápisem Francouzský pramen 1841, která při renovaci pomníku v roce 2004 nahradila znak někdejších Československých státních lázní Jeseník. Prapůvodní německý nápis: Alte Genie-Quelle zmizel v roce 1945. Na podstavci čteme francouzský nápis: Au genie de l'eau froide (Géniovy studené vody). Česko-slovenský text na trychtýři - Francouzský pramen, Prisnicov Francúzský pramen - obnovily Československé státní lázně Jeseník v roce 1962 a v roce 2004 byl odstraněn. V té době přibyla na levé části pomníku kovová destička hlásající IN MEMORIAM paní Miroslavy Bečkové a Dr. Oskara L. Sterna. Renovace proběhla na popud Ivo Sterna, jesenického rodáka žijícího v Mexiku, který na obnovu památky daroval 1000 dolarů.
Připomeňme, že pojmenování pramene (Francouzský) není přesné. De Plaremberg totiž pocházel z Transylvánie (Rumunsko). Zdá se tedy, že za název této památky mohou krátký text ve francouzštině a okolnost, že její mecenáš sloužil ve francouzském vojsku. Tahle drobnost ale prameni na kráse neubírá. Jen by mohl téct pravidelněji.

Zdroj text:
Francouzský pramen. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 21. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.

	Francouzský pramen
Francouzský pramen , červen 2015, KUTIŠ Petr