Stručné informace: Čeňkův pramen byl postaven v roce 1847 na počest narození druhého syna V. Priessnitze. Je v dobrém stavu, teče a je navštěvován. Nachází se zde III. zastavení Stezky Živé vody.
Podrobnosti:
Pramen najdeme pod červeně značenou turistikou cestou a fialovou lázeňskou stezkou k Ripperově kameni, asi tři sta metrů
za pramenem Kamenice.
Čeňkův pramen byl postaven v červenci 1847 na počest narození druhého syna zakladatele lázní na Grafenberku (první zemřel v raném dětském věku).
Vodní zdroj měl původně půlkruhový tvar a byl asi půldruhého metru vysoký. Desce z mramoru vévodil nápis: Vinzenz-Quelle Begründet den 22. Juli 1847 (Čeňkův pramen založen 22. července 1847). Z počátku byl Čeňkův pramen opatřen podobnou deskou jako Jitřní pramen, aby jej lidé neznečišťovali. V minulosti měl totiž jednu z nejlahodnějších vod v okolí. Kapper dokonce píše o nejlepším, nejbohatším, nejvydatnějším a konečně také nejstálejším vodním zdroji vůbec. Bohužel, dnes již naše chuťové pohárky tento požitek nepoznají a o Čeňkově prameni se nedá říci totéž, co před lety.
Pramen se dočkal renovace pravděpodobně někdy na začátku
minulého století. Tehdy jeho restaurátoři postavili větší mohylu tvaru kvádru, do níž zasadili desku. Voda vytékala ze lví tlamy do mramorového kvádru, jehož část se u pramene nachází dodnes.
V roce 1962 měl být pramen opraven československými státními lázněmi,
ale nestalo se tak. Současnou podobu dala prameni rekonstrukce provedená v roce 1985 zaměstnanci podniku Československé státní lesy pod vedením Ivana Prociva. Stavitelé použili žulové kvádry, což v osmdesátých letech 20. století působilo jedinečně. Koncem devadesátých let 20. století z důvodu špatného odtoku vody se pramen začal podmáčet. Postupně tak vznikly menší bažiny, které až do renovace v roce 2005 ztěžovaly přístup a nepřidávaly samotnému prostředí na kráse. Proto studenti Gymnázia v Jeseníku přestavěli mohylu
a umístili sem novou mramorovou desku s nápisem: Čeňkův pramen, založen 22. července 1847 jako Vincenz-Quelle, 1984, 2005.
Samozřejmě byl obnoven odtok vody a upravena přístupová cesta.
Dnes je pramen v dobré stavu a teče pravidelně i v suchých obdobích.
Zdroj text: Čeňkův pramen. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 74 - 75. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.