Hatschekova výšina

	Hatschekova výšina
Název současný: Hatschekova výšina

Název původní: Friedrichs-Höhe

Další názvy: Dr. Neugebauer-Höhe

Poloha (WGS84): E = 17,19517°;    N = 50,23649°

Stručné informace:
Hatschekova výšina na vyhlídkové plošině na jižní straně kolonády vznikla v roce 1861 na počest F. Meklenburského. Je odtud výhled je hřebeny Jeseníků, k odpočinku slouží lavičky.

Podrobnosti:
Hatschekovu výšinu objevíme na vyhlídkové terase pod Maďarským pomníkem.
Původně vznikla v roce 1861 jako Friedrichs-Höhe (Fridrichova výšina) na počest Fridricha Meklenburského, ktetý také patřil mezi lázeňské hosty. Jednalo se o vyvýšeninu s vyhlídkou na tehdejší kolonádě. Na dřevěném kůlu byla umístěna plechová cedule s názvem, rokem založení a královskou korunou Meklenburků. Ke konci 19. století byla přejmenovaná na Dr. Hatschek Höhe, tedy na počest jednoho z lázeňských doktorů. Po válce byla nakrátko přejmenována podle dalšího lázeňského doktora na Výšinu Dr. Neugebauera. Podle údajů z šedesátých let 20. století zde byl ještě kámen s deskou. Co se na ní nacházelo, není známo, později totiž v důsledku přestavby došlo k jejímu odstranění.
Z vyhlídky můžeme pohodlně sledovat Praděd, druhou nejvyšší horu České republiky, Zlatý chlum, Jeseník a jeho okolí. Odpočinout si můžeme na lavičkách.

Zdroj text:
Hatschekova výšina. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 34. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.

	Hatschekova výšina
Hatschekova výšina, červen 2015, KUTIŠ Petr