Oswaldovo odpočívadlo

	Oswaldovo odpočívadlo
Název současný: Oswaldovo odpočívadlo

Název původní: Oswald´s Freude

Další názvy: nejsou známy

Poloha (WGS84): E = 17,15390°;    N = 50,26358°

Stručné informace:
Odpočívadlo bylo postaveno v roce 1848. Dříve byly v okolí vrcholové skály instalovány lavičky a místo nabízelo výhledy. Dnes toto místo zarůstá a není navštěvováno.

Podrobnosti:
K odpočívadlu se dostaneme po modře značené cestě od Ripperova kamene. Na konci mýtiny odbočíme vpravo a starým průsekem sloužícím i jako cesta dojdeme až k vrcholové skalce, kde odpočívadlo najdeme.
Dříve zde byl výhled na Rychlebské hory a Polsko. Na skalce se nachází kamenný hraničník, pod nímž se kdysi skvěla mramorová deska s názvem: Oswald´s Freude 1848. Náklady na výstavbu odpočívadla financoval bývalý hamburský primátor a senátor Oswald. V létě roku 2005 byla po odkrytí několika náletů ze skály nalezena část původní desky. Po Vánocích roku 2006 byla vrcholová skála zcela očištěna od zbylých náletů a jiných křovin a na jaro následujícího roku se plánovala instalace desky a laviček. To se ale nestalo.

Zdroj text:
Oswaldovo odpočívadlo. ABT, Lukáš. Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Jeseník: Hnutí Brontosaurus Jeseníky, 2007, s. 99. Cesta ke kořenům. ISBN 978-80-239-8935-9.

	Oswaldovo odpočívadlo
Oswaldovo odpočívadlo
červen 2015, KUTIŠ Petr
Oswaldovo odpočívadlo - odbočka
Oswaldovo odpočívadlo - vlevo modrá trasa KČT, vpravo odbočka k odpočívadlu
červen 2015, KUTIŠ Petr